A megfelelő takarónövény-állomány vetése a minimális művelési módszer szolgálatában

CROSSFLEX coulter bar ensures a consistent seeding depth on PREMIA 9000 TRC seed drill

A takarónövények vetésének számos előnye van. Hozzájárulnak a talaj tápanyag-utánpótlásához, valamint javítják a talajszerkezetet, gátolják az eróziót és az eliszaposodást. Az állattartó gazdaságokban a takarónövényeket takarmánynövényként is hasznosítják. Alkalmazhatók hagyományos gazdálkodásban vagy minimális talajműveléses módszerek keretein belül. Ugyanazokat a növényfajokat alkalmazzák, mivel a vetéstechnológia gyakran kompatibilis a „min-till” technológiával. Talajművelés, vetés és a megfelelő növényfajok kiválasztása a minimális művelésben.

Talajművelési technológia a minimális talajművelési módszerek részeként

Az idő- és költségmegtakarítás (üzemanyag) érdekében a talajt általában a minimális talajművelési módszerekkel művelik. Általánosságban javasolt a növénymaradványok lezúzása. Ez elősegíti a lebomlást, egészségesebbé teszi a talajfelszínt, és megkönnyíti a tarlóművelő kultivátor vagy a vetőgép munkáját. A zúzást követően néhány menetben tarlóművelő kultivátorral át kell dolgozni a talajt. 

Ez a művelet: 

  • mérsékli a talaj kiszáradását,
  • irtja a csigákat,
  • mechanikai gyomirtást jelent,
  • javítja a talajszerkezetet a vetéshez,
  • stimulálja a mikrobiális aktivitást.


Ügyeljen az évelő gyomokra is. Ha a tarlóművelő kultivátor nem végzi el a munkát, akkor herbicidhasználatra van szükség. A legtöbb esetben glifozát használata javasolt.
Ha a gazdálkodó nem szeretné művelni a talajt, akkor a növénytakarásba vagy a tarlóba történő direktvetés egy kínálkozó lehetőség. 

Milyen eszközök szükségesek a köztes takarónövények vetéséhez és megsemmisítéséhez a „min-till” módszerek alkalmazásával?

ESPRO 6000 RC at work aerial view
AUROCK6000RC_KeyVisual1_1812.jpg
daraboló henger

A takarónövények vethetők szórvavetéssel, szokványos vetőgéppel vagy direktvetéssel.
A takarónövények szórvavetését a betakarítás előtt vagy után kell végezni műtrágyaszóróval vagy centrifugális vetőgéppel, amely után hengerezni kell a talajt.
A tarlóművelő kultivátorral végzett második menet során felszerelheti a centrifugális vetőgépet a tarlóművelő kultivátorra a takarónövény vetéséhez. Ha ejtőcsöveket is alkalmaz, akkor a vetés még pontosabb lesz. Ha hagyományos vetőgéppel dolgozik, és a magokat ellenőrzött precizitással juttatja ki, akkor ezzel a módszerrel kevesebb kelési veszteséggel kell számolnia. Másrészről ez időrabló művelet, hacsak nem külön vetőgépet használ. A takarónövények megsemmisítésének az egyik legáltalánosabb módja a minimális művelésben a hengerezés, amikor a növényt már elpusztította a fagy. A választott növényfajnak ez esetben természetesen fagyérzékenynek kell lennie. Egy másik lehetséges megoldás a glifozáttartalmú vegyszer alkalmazása. 

 

a takarónövényben lévő növények szárát aprítóhenger törte fel

Milyen növényfajokat alkalmazzunk: szükség van pillangósokra?

A takarónövényekre úgy kell gondolnunk, mint egy befektetésre. Az alkalmazásuk számos előnnyel jár, főként minimális talajművelési rendszerekben. Mivel a vetés gyakran egyszerűsített módon történik, gyakorlatilag ugyanazokat a fajokat lehet használni, mint hagyományos vetés esetében. Mindazonáltal praktikus döntés a pillangósok (akár 3-4 fajból álló keverékének) takarónövényként való alkalmazása. Ennek fő célja a nitrogénhiány kialakulásának elkerülése egy kiegyensúlyozott C/N arány megteremtésével, mivel a mineralizáció itt lassabban megy végbe, mint szántott talajon termesztett növények esetében.